Εκλογές 5μελών μαθητικών συμβουλίων

Οι μαθητικές κοινότητες, αποτελούν το χώρο για την ανάπτυξη της μαθητικής πρωτοβουλίας μέσα στο σχολείο, αποτελούν κύτταρο δημοκρατικής ζωής, όπου, με το διάλογο και τη συμμετοχή οι μαθητές με πνεύμα συνεργασίας, ασκούνται στη δημοκρατική διαδικασία και στη συμμετοχή τους στα κοινά, μελετώντας και προτείνοντας λύσεις για τα προβλήματα που τους αφορούν.

Σύμφωνα με τη νομοθεσία, οι εκλογές για τα 5μελή συμβούλια γίνονται μέσα στον πρώτο μήνα των μαθημάτων με τη συμμετοχή όλων των μαθητών στην πρώτη γενική συνέλευση της χρονιάς.

Tην τρέχουσα χρονιά, η συνέλευση για τις εκλογές των 5μελών μαθητικών συμβουλίων πρόκειται να γίνει:

την ΠΕΜΠΤΗ 5 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2023 την 2η ώρα για όλα τα τμήματα εκτός από

το ΒΥ1 και το ΒΠ που θα κάνουν την ΤΡΙΤΗ 10/10/2023 τη 2η ώρα

το ΒΓΕΩ2 που θα κάνει την ΤΕΤΑΡΤΗ 4/10/2023 τη 2η ώρα

στις αίθουσες που θα ανακοινωθούν εκείνη την ημέρα

Στη συνέχεια οι μαθητές κάθε τμήματος εφόσον έχουν ήδη ενημερωθεί για τον Κανονισμό Λειτουργίας του σχολείου που βρίσκεται εδώ kanonismos_leitoyrgias_2022-2023.pdf (sch.gr) τον συζητούν, διατυπώνουν προτάσεις για προσθήκες ή τροποποιήσεις και τον υποβάλλουν στη Διεύθυνση του σχολείου.