Καλωσόρισμα ψυχολόγου

Αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες, ονομάζομαι Λοΐζου Βασιλική και είμαι ψυχολόγος.

Από την Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022 βρίσκομαι στο σχολείο μας το 5ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο του προγράμματος «Μια Νέα Αρχή για τα ΕΠΑΛ».

Στο πρόγραμμα αυτό ως ψυχολόγος, είμαι εδώ για σας, με ρόλο υποστηρικτικό είτε σε ατομικό είτε σε ομαδικό επίπεδο. Ο ρόλος μου δεν είναι θεραπευτικός, είναι καθαρά συμβουλευτικός και υποστηρικτικός.

Αυτό σημαίνει πως με δική σας πρωτοβουλία θα μπορούμε να κάνουμε ιδιωτικές συναντήσεις μέσα στο πλαίσιο του σχολείου ή μπορεί να γίνουν συναντήσεις σε μικρές  ομάδες  ή ακόμα η υποστήριξη μπορεί να γίνει μέσα στις τάξεις με μορφή ομιλίας/επιμόρφωσης/βιωματικής δραστηριότητας.
Όλα αυτά πάντα σε θέματα που σας απασχολούν.

Θα βρίσκομαι καθημερινά στο σχολείο από τις 18:00 έως και τις 21:50 από  Δευτέρα έως Παρασκευή. Για να προγραμματίσουμε κάποια συνάντηση μπορείτε να μου απευθυνθείτε είτε στο σχολείο είτε όποιος-α το επιθυμεί και στο email μου στο loizaki2@gmail.com.

Ως ψυχολόγος έχω εργαστεί κυρίως στη Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, με ρόλο υποστηρικτικό και συμβουλευτικό στους μαθητές και στις οικογένειές τους, με στόχο την προαγωγή της ψυχικής τους υγείας.

Καλή σχολική χρονιά!

Λοΐζου Βασιλική, ΜSc (Ειδική Αγωγή: Μαθησιακές Δυσκολίες)