Το πλαίσιο του Διαγωνισμού

HP – Social Innovation Relay – Junior Achievement

Το 2012-2013 το 5ο εσπερινό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης συμμετείχε στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό Κοινωνικής Καινοτομίας SIR (Social Innovation Relay) που διοργανώθηκε από το Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων (SEN) JA Greece (υπ. αριθμ. 125075/Γ5/12-10-2012 έγγραφο του ΥΠΑΙΘΠΑ) και κατέλαβε τη 2η θέση.

Το διαδραστικό-διαδικτυακό εκπαιδευτικό πρόγραμμα με το οποίο συμμετείχαν οι μαθητές μας είχε σκοπό να τους ενθαρρύνει να αναπτύξουν καινοτ΄όμες ιδέες και λύσεις για σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα και παράλληλα να τους δώσει τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν δυνατότητες προκειμένου να γίνουν κοινωνικά υπεύθυνοι και στο μέλλον επιτυχημένοι επαγγελματίες .

Οι ιδέες των ομάδων (case studies) υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά.

Κατά την 1η φάση της αξιολόγησης, επιλέχθηκαν οι 20 καλύτερες ομάδες οι οποίες συνεργάστηκαν κατά τη διάρκεια 2 ωριαίων συνεδριών e-mentoring, με εθελοντές συνεργάτες του SEN για περαιτέρω ανάπτυξη των ιδε΄ών τους.

Μετά την αρχική συνεργασία, οι ιδέες υποβλήθηκαν εκ νέου, αναπτυγμένες διεξοδικότερα, απαντώντας σε ερωτήματα σχετικά με την υλοποίησή τους και τον προσδοκώμενο κοινωνικό αντίκτυπο.

Κατά τη 2η φάση αξιολόγησης προκρίθηκαν οι 10 καλύτερες ομάδες και συμμετείχαν στον τελικό Πανελλαδικό Διαγωνισμό, ο οποίος διεξήχθη online τη Δευτέρα 17 Ιουνίου 2013.

Στο Διαγωνισμό συμμετείχαν Δημόσια και Ιδιωτικά σχολεία.

Η τελική κατάταξη και βαθμολογία ήταν η εξής:

1η νικήτρια ομάδα Α’ Αρσάκειο Ψυχικού: GREEN CHEAP MEALS
(Συνολική βαθμολογία: 8,2 με άριστα το 10)

2η νικήτρια ομάδα 5ο εσπερνό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης: LIGHT IN THE NIGHT
(Συνολική βαθμολογία: 8,1 με άριστα το 10)

3η νικήτρια ομάδα Α’ Τοσίτσειο Αρσάκειο Λύκειο Εκάλης: HOUSE OF CREATION
(Συνολική βαθμολογία: 8,06 με άριστα το 10)

Δεδομένων των δύσκολων οκονομικών και κοινωνικών συγκυριών που βιώνουν οι μαθητές του σχολείου μας, με τη διάκρισή τους αυτή, μας έκαναν υπερήφανους, μας συγκίνησαν βαθιά και γέμισαν χαρά τη σχολική κοινότητα.

Η βράβευσή τους έγινε στις 4/7/2013 στο ξενοδοχείο ΜΕΤ.